Високий рівень рентабельності виробництва продукції приватного або промислового птахівничого підприємства, в першу чергу, залежить від максимальної кількості вироблених інкубаційних яєць, які повинні бути не тільки заплідненими, але й відповідати стандартам, які дозволять використовувати їх для подальшої інкубації.
На виводимість яєць та вивід молодняку впливає безліч факторів, деякі з них є відповідальністю племінної ферми (заплідненість та якість яєць), а інші – відповідальністю інкубаторію (умови зберігання яєць та дотримання режиму штучної інкубації яєць).
Для виконання якісної роботи в цих напрямках стане практичний посібник: Інкубація яєць з основами ембріології сільськогосподарської птиці : навч. посіб. для забез. очної і заочн. форм навч. за спец. 204 “Технол. вир-ва та перероб прод. твар-ва” освіт. ступенів бакалавр з дисц. “Техн. вир-ва прод. птах-ва” та магістр з дисц. “Інкуб. яєць” / М.П. Каркач, Ю.О. Машкін. – Біла Церква : БНАУ, 2024. – 207 с. в якому описані принципи і стандарти технологічного процесу виробництва племінних інкубаційних яєць птиці та основних аспектів управління і роботи інкубаторів приватного та промислового призначення. Також описується процес розвитку ембріонів, інструменти для спостереження за розвитком яйцеклітини і параметри роботи інкубаторів для забезпечення ідеальних умов для їх розвитку. Розглядаються проблеми, з якими можуть зіткнутися в процесі інкубації і надаються рекомендації щодо їх подолання.
До друку видання рекомендовано Вченою радою Білоцерківського НАУ (Протокол №1 від 15.02.2024р.) як навчальний посібник для забезпечення очної та заочної форми навчання студентів за спеціальністю 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» освітніх ступенів бакалавр з дисципліни «Технологія виробництва продукції птахівництва» та магістр з дисципліни «Інкубація яєць сільськогосподарської птиці».
Зміст посібника складається з Вступу, 8-ми об`ємних Розділів та Використаної літератури, в яких детально описано історію розвитку штучної інкубації, органи відтворення птиці, морфологічні, біохімічні та інкубаційні якості яєць, описано ембріологію яйця та конструкції інкубаторів. Докладно наведено технологію інкубації яєць з повним описом технологічних процесів, оцінкою, сортуванням та транспортуванням виведеного молодняку. Також приведено розділу, який стосується сучасних вимог щодо благополуччя курячих ембріонів і добових курчат після виводу.
У порівнянні з іншими видами сільськогосподарських тварин виробництво продукції птахівництва має значний приріст. Світове споживання м`яса птиці та яєць подвоїлося за останнє десятиліття і, як очікується, подвоїться до 2050 року. Щоб задовольнити ці вимоги, за останнє десятиліття відбулося величезне покращення генетики курей. Однак, наряду з цим, залишається важкий стан організму птиці, який характеризується як стрес.
Укладачем монографії: Стрес у птахівництві та потенційні стратегії полегшення його наслідків : монографія для забезпечення самост. роботи студ-в очної та заочної форм навч. за спец. 204 “Технологія вир-ва та перероб. продукції тварин-ва” осв.-кваліфік. рівнів бакалавр / П.М. Каркач. – Біла Церква : БНАУ, 2024. – 73 с.
Каркачом Петром Михайловичем проведено аналіз джерел літератури, здійснено опис важкого стану організму, який характеризується як стрес у середовищі промислового птахівництва де вирощується птиця.
Стрес являє собою сукупність взаємодіючих стресових факторів, які в широкому сенсі можуть включати в себе всі умови, в яких утримується птиця, в тому числі і зовнішні (це температура, світло, соціальні умови; взаємодія людини і птиці), а також внутрішні (це патогенні мікроорганізми, токсини). Стрес призводить до несприятливих наслідків фізіологічної здатності птиці, тож його слід враховувати у виробництві та добробуті птиці. Розуміючи джерела стресу та впроваджуючи стратегії його мінімізації, можна покращити добробут птиці та підвищити стійкість систем птахівництва.
Монографія затверджена Вченою радою Білоцерківського НАУ (Протокол №1 від 15.02.2024р.) для забезпечення самостійної роботи студентів очної та заочної форми навчання за спеціальністю 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва» освітньо – кваліфікаційних рівнів бакалавр з дисципліни «Технологія виробництва та переробки продукції птахівництва».