26 квітня 2024 року виповнюється38 років від аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Дослідження подій, що відбулися в Чорнобилі у 1986-му продовжується. З 2017 року документи Національного архівного фонду, які стосуються аварії на Чорнобильській АЕС, включені до міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО «Памʼять світу».
Сьогодні в Україні та світі триває процес осмислення Чорнобильської катастрофи, відбувається накопичення інформації про аварію, її наслідки, вивчення її причин.
Актуальність даної проблеми загострилася із початком повномасштабного вторгнення, коли російські війська захопили Чорнобильську та Запорізьку атомні електростанції, порушивши процеси їх нормального функціонування та створивши підґрунтя для ядерного терору.
Саме тому побудова доступної системи інформації для українського суспільного простору з питань радіаційної та ядерної безпеки є одним із пріоритетних напрямків загальної інформаційної політики.
У Білоцерківському національному аграрному університеті проводиться низка заходів, спрямованих на інформування студентської спільноти про Чорнобильську трагедію, її причини, наслідки, сучасні аспекти.
Серед них – організований Науковою бібліотекою інтерактивний кейс «Чорнобильська катастрофа: факти проти фейків». До кейсу увійшли: інформаційно-ілюстративна експозиція «Чорнобильська катастрофа: події, факти, цифри», та інтелектуальна інформаційно-практична гра «Фейки про Чорнобиль і радіацію», організована за підтримки проекту «НотаЄнота».
Перша із серії антифейкових ігор пройшла за участі студентів біолого-технологічного факультету. Мета заходу – розвивати критичне мислення, показувати як працюють фейки та дезінформація на основі реальних інформаційних повідомлень, навчити визначати ворожі впливи та протистояти маніпуляціям з боку російської пропаганди – в ігровій антистресовій формі, із залученням Єнота – символу боротьби із російською пропагандистською політикою стосовно України.
Студенти – учасники гри, розділившись на команди, працювали над темою аварії на Чорнобильській АЕС. У першому раунді в якості розігріву було запропоновано дати відповідь на нескладні типові питання стосовно теми, ілюструючи загальний рівень обізнаності учасників, оскільки за офіційною статистикою станом на сьогодні зареєстровано низький рівень обізнаності українського суспільства стосовно питань радіації та теми аварії на ЧАЕС.
Другий раунд під назвою «Правда чи фейк?» містив ряд тез, запропонованих командам для обговорення та визначення їх правдивості. Тези містили загальновідому інформацію, подану в формулюваннях, що використовуються у повсякденному міжособистісному спілкуванні. Тут гравці реалізували на практиці аналіз власного інформаційно-комунікативного досвіду.
У третьому раунді студентам було поставлено ряд питань, спрямованих на акумуляцію критичного мислення для знаходження відповідей. Серед обговорюваних тем були сучасні інформаційні вкиди російської пропаганди на тему виготовлення українцями «брудної бомби» та можливого підриву сховища ядерного палива у ході воєнних дій. Була висвітлена тема маніпуляцій суспільною свідомістю у сфері охорони здоров’я – зокрема фармакології, у зв’язку з ядерним терором росії.
Четвертий раунд був присвячений розгляду системи побудови фейків навколо теми мутацій та радіації. Додатково було проведено практичний аналіз інформаційних повідомлень, які поширюються окупованими територіями з метою дезінформації та залякування населення відносно радіаційної безпеки.
Поки журі підбивало підсумки змагання команд, було проведено практичне заняття із застосуванням сучасних інструментів для визначення якості повітря у конкретній місцевості.
Експерт у галузі радіаційної безпеки – доцент кафедри безпеки життєдіяльності Перцьовий І.В. поділився цінними фактами з теорії радіаційної безпеки та власними спогадами про події, що відбувалися навколо аварії на ЧАЕС у 1986 році.
Команди-учасники отримали дипломи від організаторів проекту «НотаЄнота», а команда-переможець – також цінні подарунки від наукової бібліотеки. Серія інтелектуальних антифейкових ігор, спрямованих на підвищення рівня інформаційної культури та медійної грамотності студентської молоді на цьому не завершилася – наступні заходи будуть проводитися для студентів інших факультетів.