Незважаючи на зростання культури землеробства врожайність та якість сільськогосподарської продукції знаходиться в залежності від кліматичних і гідрометереологічних умов, які в їхньому взаємному зв’язку з об’єктами і процесами сільськогосподарського виробництва вивчає АГРОКЛІМАТОЛОГІЯ. Узагальнюючи, предметом вивчення агрокліматології є клімат стосовно до запитів сільського господарства.
Дисципліна опирається на знання в галузі метеорології, кліматології, агрометеорології, вищої математики, біологічних наук та ґрунтознавства, зберігаючи свою самостійність і специфіку досліджень. Агрокліматичні дослідження дозволяють дати наукове обґрунтування раціонального розміщення культур і їхніх сортів із урахуванням різних грунтово – кліматичних умов, виявлення потенційних можливостей клімату в зв’язку з продуктивністю сільськогосподарських культур. Агрокліматичні розробки набувають великого значення при обґрунтуванні заходів боротьби з небезпечними метеорологічними явищами і при захисті рослин від хвороб і шкідників.
Вчені Білоцерківського національного аграрного університету – І.Д. Примак, І.П. Гамалій, М.В. Лозінський, Ю.В. Федорук, І.А. Покотило, Т.П. Лозінська, Н.М. Присяжнюк, А.А. Павліченко, В.С. Хахула, Г.Л. Устинова; ННЦ «Інститут землеробства НААН України» – І.В. Мартинюк; Дніпровського державного аграрно – економічного університету – А.В. Горчанок; Інституту рибного господарства НААН України – Н.М. Савенко, враховуючи господарське значення агрокліматології , висвітлили результати досліджень в новому виданні:
Примак І.Д., Гамалій І.П., Мартинюк І.В., Лозінський М.В., Федорук Ю.В., Покотило І.А., Лозінська Т.П., Присяжнюк Н.М., Павліченко А.А., Хахула В.С., Устинова Г.Л., Горчанок А.В., Савенко Н.М.
Агрокліматологія : підручник / за ред. І.Д. Примака та І.П. Гамалій. – Вінниця : ТОВ “ТВОРИ”, 2024. – 263 с. – 978-617-558-055-4 ; Бібліогр.: с.257-260.
До друку видання було рекомендовано Вченою радою Білоцерківського НАУ як підручник для підготовки здобувачів вищої освіти зі спеціальності 201 “Агрономія”.
Зміст підручника складається з Вступу, 5-ти Розділів: Погода і клімат; Агрокліматологічне районування України; Агрокліматична оцінка метеорологічних явищ, небезпечних для сільськогосподарського господарства; Оцінка агрокліматичних ресурсів щодо хвороб та шкідників культурних рослин; Методи агрокліматичної обробки матеріалів спостережень, Словника термінів та Бібліографічного списку.
В ньому висвітлено широке коло питань впливу агрокліматичних чинників на продуктивність рільництва. Викладені сучасні методи оцінки клімату в адаптивних системах землеробства України, а також принципи агрокліматичного районування. Розкрита суть найбільш поширених в землеробстві України небезпечних метеорологічних явищ і несприятливих метеорологічних умов та заходи щодо уникнення й зменшення їх негативного впливу на культурні рослини. Наведені приклади агрокліматичного обгрунтування агротехнічних і меліоративних заходів. Висвітлені сучасні й перспективні методи агрокліматичних спостережень та значення агрокліматичного забезпечення агропромислового конмплексу України в піднесенні продуктивності вітчизняного землеробства.