
В рамках Днів пам’яті академіка Національної академії аграрних наук України, відмінника освіти України, заслуженого працівника сільського господарства Даниленка А.С. «Україно, вірю в твоє майбутнє», вшановуючи пам’ять видатної особистості, наукова бібліотека підготувала постійно діючу книжкову виставку «Вагомий внесок в науку та освіту».
На ній представлені видання з за авторства та співавторства Анатолія Степановича Даниленка, професора, доктора економічних наук – видатного вченого-аграрника, державного і громадського діяча, народного депутата України, голови комітету Верховної Ради України з питань агропромкомплексу, земельних ресурсів, ректора Білоцерківського національного аграрного університету (2008 – 2021рр.).
На виставці «Вагомий внесок в науку та освіту» представлена лише частинка видань А. С. Даниленка із фонду наукової бібліотеки, а загалом він є автором і співавтором понад 130 наукових праць, біля десятка монографій і підручників, які присвячені розв’язанню проблем агропромкомплексу, земельних ресурсів та соціального розвитку села.

Серед них «Розвиток підприємництва в АПК України (територіально-прикладні аспекти)», «Земельна реформа — поступ у третє тисячоліття» (2000), «Проблеми реформування земельних відносин» (2000), «Моя Україно, вірю в твоє майбутнє» (кн.1, 2001; кн.2, 2003), «Формування ринку землі в Україні» (2002), «Сучасний стан земельної реформи в Україні» (2005), «Нормативно-правові акти з питань земельних відносин» (2003, співав.), «Основні напрями поглиблення земельних відносин в Україні» (2002),«Про стан дотримання законодавства України щодо видачі державних актів на право приватної власності на землю, сертифікатів на земельну частку (пай) та їх обігу»; Про дотримання законодавства України щодо виділення в натурі, використання та обігу земельних ділянок сільськогосподарського призначення» (2003), «Стан і перспективи нормативно-правового забезпечення земельної реформи» (2003).
З представленою на виставці літературою можна ознайомитися завдяки однойменної Презентації, розміщеній в Інституційному репозитарії БНАУ ТУТ.
Науковий шлях Анатолія Степановича Даниленка непростий, але він долав його ціленаправлено і наполегливо. За освітою – ветеринарний лікар ( стаціонар Білоцерківського сільськогосподарського інституту) та вчитель біології (заочно Уманський педагогічний інститут імені Павла Тичини). У 1995 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Підприємництво і сільська зайнятість (питання теорії і практики)» в Інституті регіональних досліджень НАН України. Отримав вчений ступінь кандидата економічних наук у 1996 р. Докторську дисертацію на тему: «Розвиток підприємництва в АПК України (теоретико-прикладні аспекти)» захистив у 1997 р. в Миколаївському сільськогосподарському інституті. Вчене звання професора присвоєно у 2002 р. Обрано у 2010 р. членом-кореспондентом НААН Відділення наукового забезпечення трансферу інновацій.
Даниленко А.С. зробив помітний внесок в розробку основних напрямів проведення земельної реформи, забезпечення права людей на землю. Його наукові розробки забезпечили виживання сільських господарств у складних економічних умовах та ефективний розвиток у довгостроковій перспективі.

26 лютого, в переддень дня народження А.С. Даниленка (4 березня) відбувся захід – відкриття виставки наукових здобутків науковця, освітянина, громадського діяча.
Розпочав захід вокальний ансамбль університету «Паляниця» (художній керівник Н.В. Булей) виконанням пісні «Два кольори» на слова Дмитра Павличка, яка оспівує любов до родини, Батьківщини, рідної землі. Ці слова є напутніми для кожного, хто вирушає з батьківського дому торувати свій життєвий шлях, – зростати не просто як особистість, а як частина великого і славного українського роду, розвивати і втілювати свої таланти на благо розквіту української держави. Цю пісню любив Анатолій Степанович Даниленко, часто виконував її разом зі своїми студентами.


13 років Даниленко А.С. працював ректором Білоцерківського національного аграрного університету та, використовуючи власний досвід, зумів піднести його до зразкового. За цей час проявив себе справедливим і відповідальним керівником, з унікальною здібністю організовувати і працювати в команді, талановитим Учителем і Наставником для молодих поколінь та колективу. Втілюючи у собі цілісну постать Справжнього українця, він невтомно поширював ідеї національної свідомості. Пишався тим, що народився українцем, усе життя працював для розбудови та процвітання української держави на благо українського народу.

Про це відмітила у своєму виступі перед присутніми: студентами, викладачами, співробітниками університету Олена Анатоліївна Шуст, ректор БНАУ, депутат Київської обласної ради, голова Комітету з питань освіти, науки, культури та духовності.
Анатолій Степанович Даниленко, народившись в селі, в простій робітничій сім’ї, зумів завдяки особистим зусиллям, працелюбству, досягнути значимих життєвих результатів. Анатолій Степанович стояв біля витоків державотворення: був депутатом Верховної ради часів становлення української державності, а згодом – депутатом Київської обласної ради – і весь цей час центральною віхою його діяльності було відродження національної ідеї українського народу в усіх її проявах. Не зважаючи на складні економічні та політичні умови він зміг втілити у життя багато своїх патріотичних задумів.

А.С. Даниленко прагнув, щоб люди стали господарями своєї землі, вільно розпоряджалися вирощеною на ній продукцією – тож коли він очолив Державний комітет земельних ресурсів України –втілив своє бачення, ставши основоположником земельної реформи. Під його керівництвом формувалася державна політика у сфері земельних відносин, були розроблені Земельний кодекс України, національне земельне законодавство.
У цій нелегкій діяльності поруч був його однодумець, колега – Анатолій Миколайович Карпенко – кандидат економічних наук, проректор БНАУ, який розповів про декілька життєвих і робочих подій, пов’язаних з А.С. Даниленком, особливо в період роботи з питань Державного земельного кадастру, моніторингу земель, державного контролю за використанням і охороною земель.

Анатолій Степанович вважав, що шлях до процвітання української держави лежить насамперед через розвиток аграрної економіки. Над цією тематикою він працював разом з колективом науково-педагогічних працівників БНАУ, проводив наукові дослідження, результати яких публікувалися в наукових виданнях.
Ольга Миронівна Варченко, доктор економічних наук, професор, проректор з наукової та інноваційної діяльності БНАУ, яка багато років була сподвижником та науковим співавтором Анатолія Степановича Даниленка відмітила, що вчений і громадський діяч Даниленко А.С. вважав, що шлях до процвітання української держави лежить насамперед через розвиток аграрної економіки.
Разом з колективом науково-педагогічних працівників БНАУ, проводив наукові дослідження з питань становлення приватного сектору в сільському господарстві, особливостей розвитку приватної власності в різних сільськогосподарських укладах, реформування фінансово-кредитної системи, формування ринкової інфраструктури, прискорення розвитку матеріально-технічної бази аграрного сектору економіки, результати яких публікувалися в наукових виданнях, деякі з яких й представлені на виставці «Вагомий внесок в науку та освіту».


Талановитий керівник і організатор, науковець і педагог – Даниленко Анатолій Степанович всі свої сили віддавав справі підготовки висококваліфікованих фахівців для аграрного сектору економіки. У складні часи для вищої освіти в Україні він зумів своєю мудрістю, наполегливістю, самовіддачею утримати Білоцерківський національний аграрний університет від занепаду, зумів вивести зруйноване навчально-дослідне господарство в сучасне модельне господарство, що служить базою практичної підготовки студентів та підвищення кваліфікації фахівців сільського господарства, зберегти науково-педагогічний колектив – за що йому вдячні минуле і сучасне покоління академічної спільноти університету.
Сьогоднішні студенти БНАУ хотіли б більше знати про таку видатну, багатогранну і непересічну особистість, яка може стати прикладом для майбутніх поколінь та мотивувати не полишати своїх мрій і надій, наполегливою працею та за постійного руху вперед – досягати визнання, успіхів та бажаних висот. Тож внесли керівництву Університету пропозицію – розглянути можливість створення іменної експозиції Даниленка Анатолія Степановича у музеї університету.
На жаль, життя Анатолія Степановича обірвалося у розквіті сил і творчих планів, але ми збережемо світлі спогади про людину, яка чесно і гідно прожила своє життя, залишивши по собі добрі справи.
Доповненням до книжкової виставки стала фотоекспозиція, кожна світлина якої відображає емоційні моменти з життя академіка: радість за досягнення колег, зустрічі з міжнародними партнерами, підтримка наших Героїв і праця на рідній землі.


Виставка розміщена у науковій бібліотеці Білоцерківського НАУ та буде постійно відкрита для відвідувачів.