
У всьому світі 20 березня відзначається Всесвітній день Землі, запроваджений з ініціативи Організації об’єднаних націй та має за мету привернення уваги людства до своєї домівки – планети Земля, залучення до збереження природи та миру, підвищення поінформованості щодо екологічних негараздів.
Своєрідним прапором Дня Землі є одна з перших фотографій нашої планети з космосу. Її зробили космонавти, тим самим продемонструвавши людству красу і крихкість Землі.
Поштовхом до оголошення Дня Землі стала акція, що відбулася 22-го квітня 1970-го року в Сполучених Штатах Америки, організована відомим американським активістом і політиком, сенатором Конгресу Гейлордом Нельсоном і групою студентів Гарвардського університету з метою – привернути увагу широкої громадськості до крихкості екосистеми нашої планети. Акція отримала успіх та підтримку численних студентських рухів тих років і переросла в щорічну популярну подію й поширилася по всій Землі. У багатьох країнах вона стала відзначатися в день весняного рівнодення, який в залежності від календаря випадає на 20-е або 21-е березня.
У культурних та духовних традиціях багатьох народів, зокрема й українців, існує вірування, що в період весняного рівнодення світло перемагає темряву, а разом із пробудженням природи оновлюється і людська душа.

В 1971 році в ООН офіційно було оголошено Всесвітній день Землі та затверджена дата – 20 березня, день коли змінюється біологічний ритм планети, і вона переходить на новий цикл свого розвитку. Подія створена, аби об’єднувати світ задля подолання глобальних проблем.
У багатьох країнах світу 20 березня лине голос Дзвонів Миру, який символізує єдність людства та заклик до миру й екологічної гармонії. Вперше Дзвін Миру пролунав у 1954 році з Нью-Йорку, штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй, де вони встановлені. «Хай живе загальний мир у всьому світі», засвідчує напис на цих дзвонах.
Це популярне міжнародне свято стало гарною відправною точкою, на хвилі якої стали прийматися відповідні закони і державні акти, котрі безпосередньо стосуються вирішення екологічних проблем та охорони навколишнього середовища.
У цей день проходять численні екологічні акції: висаджування дерев, прибирання територій, освітні лекції та форуми про стале споживання ресурсів.
До 20 березня організовують різноманітні заходи, де обговорюють поточні екологічні проблеми й поширюють інформацію про них в суспільстві.

В галузевому відділі наукової бібліотеки №3, його завідуючою Бабенко Надією Володимирівною організована тематична виставка “Природа просить захисту: Земля, вода, довкілля”, покликана привернути увагу студентської молоді до проблем планети і навколишнього середовища та нагадати, що кожен повинен у міру своїх сил і можливостей зберігати щедроти і природні ресурси, якими наділила їх планета Земля.
З виставкою вже ознайомилися учасники гуртка «Аквакультура» із числа здобувачів вищої освіти Екологічного факультету Білоцерківського НАУ, керівник Трофимчук Алла Михайлівна, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри аквакультури та прикладної гідробіології.
На черговому занятті гуртка щодо сталого розвитку аква- та марикультури і раціонального рибальства, Надія Володимирівна презентувала виставкову літературу, яка не лише розкриває питання зв’язку природи і людини, впливу людини на довкілля та відповідального ставлення до нього, збереження біорізноманіття, безпечного використання природних ресурсів, а й пропонує шляхи їх вирішення, що можуть стати у пригоді як фахівцям-екологам, так і кожному, хто прагне зробити свій внесок у збереження природи. Опис літератури дивитися ТУТ


Особлива увага була приділена розділу виставки «Джерело життя – вода», адже водні ресурси надзвичайно цінні для життя всього людства на Землі й особливо потребують їх збереження. А поширення знань про збереження води також робить внесок у захист довкілля.


Приділяючи увагу важливості води, світова спільнота 22 березня відзначає Всесвітній день водних ресурсів або Всесвітній день води.
Свято відзначається на світовому рівні з 1993 року. Основна ідея Всесвітнього дня водних ресурсів ‒ закликати країни всього світу розробити заходи для вирішення глобальної проблеми нестачі питної води на планеті, сприяти збереженню водних ресурсів на внутрішньо національному рівні, об’єднати громадськість, владу і бізнес навколо проблем, пов’язаних із необхідністю захисту водойм.
За традицією Всесвітній день водних ресурсів присвячується певній тематиці. У 2025 році ця дата проходить під гаслом «Збереження льодовиків», адже саме льодовики є найважливішими природними резервуарами прісної води, яка необхідна в сільському господарстві, промисловості, виробництві чистої енергії та здорових екосистем.
Бібліотека запрошує всіх бажаючих відвідати виставку, ознайомитися з представленими на ній виданнями і дізнатися більше про те, як кожен із нас може допомогти планеті.