
В історії славного і величного Білоцерківського національного аграрного університету присутній факт початку його існування, як освітянського закладу, з давнього 1847 року. Це коли власник Білої Церкви – граф Владислав Ксаверійович Браницький (син Ксаверія та Олександри), з метою піднесення освіти, в 1843 році подарував місту садибу із одноповерховою кам’яницею (на місці, де нині розміщується університет), а згодом за власні кошти побудував добротні корпуси із навчальними приміщеннями та господарськими прибудовами, у вересні 1847 році був оголошений засновником Білоцерківської гімназії.
Одночасно з будівництвом граф В.К. Браницький займався питанням переведення в Білу Церкву Вінницької гімназії, по суті зберігши її від остаточного зникнення.
Адже російський уряд, після поразки польського повстання 1830 року, почав знищувати навчальні заклади на Правобережній Україні.
Вінницька гімназія на початку 1840-х років перебувала в жалюгідному стані, займаючи приміщення в Мурах, які нічим не відрізнялися від солдатських казарм найнижчого класу. На утримання гімназії кошти не виділялися. А згодом, взагалі гімназія була пошкоджена пожежею і заклад не міг в подальшому функціонувати.
Владиславу Ксаверійовичу Браницькому, одному із небагатьох поляків, якого не торкнулися підозри у зраді під час першого польського повстання, вдалося отримати від російського уряду дозвіл – Наказ про переведення до Білої Церкви Вінницької гімназії (11 грудня 1842 р.), яка з березня – квітня 1847 році розпочала переїзд і вже з 19 серпня розпочала свою роботу в приміщеннях Білоцерківської гімназії.
Для вивчення історії Білоцерківського НАУ в фондах наукової бібліотеки є чимало науково – публіцистичних видань істориків – краєзнавців. І приємно сповістити, що нещодавно фонд поповнився ще одним фундаментальним виданням, яке допоможе досконаліше прослідкувати первоначальне становлення освітнього закладу в Білій Церкві. Це монографія “Шкільництво Поділля наприкінці XVIII – у першій третині ХІХ ст.”, яку передала до нашої бібліотеки сама авторка – старший науковий співробітник “Музею Вінниці” Вікторія Колесник.


Надзвичайно вдячні авторці за подарунок!
Детально про книгу дивитися в розділі Нові надходження