
Навчально-методичний посібник «Лісова таксація»
Збереження, відновлення та раціональне використання лісових ресурсів вимагають підготовки висококваліфікованих фахівців, здатних у складних економічних умовах, що переживає наша держава, опанувати методи лісової таксації для обліку й оцінки деревних ресурсів.
Метою вивчення дисципліни «Лісова таксація» є вивчення теоретичних основ та методів обліку лісосировинних ресурсів, особливостей їхнього застосування на практиці по відношенню до різних об’єктів.
Вченою радою Білоцерківського національного аграрного університету (Протокол №7 від 19.05.2025 р.) було ухвалено видання навчально – методичного посібника
Лісова таксація: навчально – методичний посібник до практичних занять для здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності Н4 «Лісове господарство» /Уклад. В.М. Хрик, І.В. Кімейчук; БНАУ. – Біла Церква: ТОВ «Білоцерківдрук», 2025. – 148 с.,
зміст якого узгоджений із робочою програмою дисципліни 205 «Лісове господарство» й охоплює матеріали для практичних занять, які допомагають опанувати методи виконання польових вимірювань, обробки отриманих даних і їх аналізу.


Укладачі посібника:
Хрик Василь Михайлович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет ( Білоцерківський НАУ);
Кімейчук Іван Васильович, асистент кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет ( Білоцерківський НАУ).
У посібнику розглянуто таксацію лісових насаджень і лісоматеріалів, раціональне використання лісових ресурсів, забезпечуючи кількісний і якісний облік лісів для оцінки їхнього стану, продуктивності та екологічного значення.
Навчальне видання допоможе закріпити теоретичні знання, опанувати використання спеціальних інструментів та правильно інтерпретувати результати та працювати з лісотаксаційними матеріалами, так як зміст містить методи виконання таксаційних робіт, рекомендації щодо використання спеціальних вимірювальних інструментів (таких як висотоміри, кутоміри, мірні вилки) та зразки обробки даних і нормативно-довідкові матеріали.
Також посібник включає рекомендовану літературу, додатки та питання для самоконтролю. Слід звернути увагу на Список використаної літератури, який включає 41 назву нових, фахових джерел.
Навчально-методичний посібник призначений для здобувачів Агробіотехнологічного факультету кафедри лісового господарства за ОР «Бакалавр» галузі знань Н «Сільське, лісове, рибне господарство та ветеринарна медицина» спеціальності Н4 «лісове господарство». З огляду на значущість довготривалих стаціонарних спостережень у комплексних наукових дослідженнях, їх оцінка із застосуванням цього посібника, буде корисним для науковців, викладачів вищої освіти, фахівців лісогосподарського профілю, працівників лісовпорядкування та практиків лісового господарства.
Навчальний посібник «Сталий розвиток лісового господарства»

Навчальний посібник:
Сталий розвиток лісового господарства: навчальний посібник для другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності Н4 «Лісове господарство» / Уклад. В.М. Хрик, В.Г. Мазепа, І.В. Кімейчук, С.М. Левандовська, О.С. Ситник; БНАУ. – Біла Церква: ТОВ «Білоцерківдрук», 2025. – 288 с.
В ньому розглянуті екологічні аспекти, включаючи вплив вирубки лісу на екосистему, заходи з охорони та відновлення лісових масивів; економічна ефективність, що означає оптимальне використання лісових ресурсів з максимізацією прибутковості та забезпеченням рентабельності; соціальний аспект, включаючи вплив лісового господарства на місцеві спільноти та забезпечення сталого розвитку та соціального добробуту. Посібник також розглядає законодавчі та нормативні аспекти регулювання лісового господарства з урахуванням екологічних та соціальних норм.
спрямований на всебічний розвиток магістра лісового господарства, надаючи теоретичні та практичні знання зі сталого розвитку лісового господарства.
Укладачі посібника:
Хрик Василь Михайлович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет (Білоцерківський НАУ);
Мазепа Василь Григорович, доктор сільсько-господарських наук, професор кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет (Білоцерківський НАУ);
Кімейчук Іван Васильович, асистент кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет ( Білоцерківський НАУ)
Левандовська Світлана Миколаївна, кандидат біологічних наук, доцент кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет (Білоцерківський НАУ);
Ситник Олександр Сергійович, кандидат сільсько-господарських наук, асистент кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет (Білоцерківський НАУ).
Запропонований навчальний посібник, за задумом авторів, озброїть здобувачів вищої освіти конкретними знаннями, необхідними для розуміння основ сталого розвитку лісового господарства.
Водночас, автори не ставили за мету надати здобувачам готову і вичерпну інформацію, розкриваючи ті чи інші проблеми, автори залишають їм можливість для творчої праці, самостійних пошуків, міркувань і роздумів, що спонукатимуть їх роботи відповідні узагальнення та висновки. Цьому також сприятимуть контрольні запитання та рекомендовані літературні джерела наприкінці кожного розділу та практичного заняття навчального посібника.
Ще однією особливістю даного посібника є те, що автори суттєво доповнили теоретичний матеріал великою кількістю ілюстрацій щодо лісової сертифікації, аналізу законодавства з сталого розвитку і управління лісовим господарством, яке чинне на даний час.


Зміст навчального посібника складається з Вступу, 7 Розділів, Практичних робіт, Переліку питань на іспит, Тестових завдань, Глосарію, Списку використаної літератури, Додатків.
Запропонований посібник орієнтований на здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 205 «Лісове господарство», фахівців, які працюють в лісогосподарських підприємствах та екологічній галузі, керівників шкільних лісництв, а також буде цікавим усім, хто прагне оволодіти знаннями про сталий розвиток лісового господарства, охорони навколишнього природного середовища.
До видання посібника ухвалено Вченою радою Білоцерківського національного аграрного університету (Протокол №1 від 22.08.2024 р.)
Монографія «Педагогічна система підготовки майбутніх фахівців лісового господарства до професійної діяльності»


У монографії
Хрик В.М. Педагогічна система підготовки майбутніх фахівців лісового господарства до професійної діяльності: монографія. – Біла Церква: ТОВ «Білоцерківдрук», 2025. – 216 с.
подано та обґрунтовано педагогічну систему підготовки майбутніх фахівців лісового господарства до професійної діяльності, яка містить такі складники: інтегрований підхід до проєктування змісту дисциплін у процесі підготовки майбутніх фахівців лісового господарства;
узгоджене використання активних методів та організаційних форм підготовки майбутніх фахівців лісового господарства в аудиторній і позааудиторній діяльності;
побудова та реалізація інноваційних технологій підготовки майбутніх фахівців лісового господарства.
Здійснено побудову та реалізацію інноваційних технологій підготовки майбутніх фахівців лісового господарства. До таких технологій віднесено: інтегративно-модульну, проблемні, проєктні, інформаційно-комунікативні технології тощо.
Матеріал викладено в Змісті посібника, який включає: Вступ, 6 Розділів, Висновки, Додатки.
Автор: Хрик Василь Михайлович, доктор педагогічних наук, професор завідувач кафедри лісового господарства, Агробіотехнологічний факультет (Білоцерківський НАУ).