Видання Ґрунтозахисне та ресурсоощадне землеробство в Україні : навч.посібник. / Мумінджанов Х.А., Косолап М.П., Биков М.І. та ін. – Київ : НУБіП України, 2023. – 120 с.
підготовлене авторським колективом:
Муміджанов Хафіз Абдувахобович, технічний радник відділу рослинництва та захисту рослин Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), професор дослідження у НДІ біотехнології та завідувач кафедри фізіології рослин та біотехнології Таджицького аграрного університету;
Косолап Микола Павлович, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри землеробства та гербології Національного університету біоресурсів і природокористування України;
Биков Микола Іванович, національний експерт з ґрунто – ощадного землеробства ФАО, дорадник з агрономії;
Журавель Олександр Миколайович, національний координатор проекту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) «Інтегровані природні ресурси управління деградованими землями зон Степу та Лісостепу України».
Статівка Олександр Іванович, фахівець проектів Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у Херсонській та Миколаївській областях.
Підготовка навчального посібника здійснювалася в рамках проекту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) і є першою спробою збору, наукового опису й оцінки впроваджених та успішно працюючих двох нових систем землеробства (органічної та No-till ) у господарствах України, які розташовані в різних ґрунтово – кліматичних зонах країни.
Зміст навчального посібника складається з Подяки фермерам, які впроваджують в своїх господарствах систему землеробства – органічну та No-till; Вступу, Передмови, 5-ти Розділів з Питаннями для обговорення та самоконтролю, Резюме і відповідає програмі дисципліни «Системи землеробства No-till і Strip-till».
Навчальний посібник буде корисним студентам, аспірантам, викладачам закладів вищої освіти та спеціалістам аграрного сектору України.
Наступне видання:
Системи зберігаю чого землеробства: No-till і Strip-till : навчальний посібник для студ. Вищ. Навч. закл. /М.П. Косолап та ін. – Київ: НУБіП України, 2023. – 377 с.
є першим в Україні навчальний посібник, підготовлений за типовою програмою дисципліни «Системи землеробства No-till і Strip-till», який надає можливість майбутнім фахівцям ознайомитися з теоретичними та практичними основами, особливостями кожної складової цих систем землеробства й перехідного періоду від традиційних до нових систем землеробства.
Навчальний посібник підготовлений на основі узагальнених даних власних наукових досліджень та зарубіжного і вітчизняного практичного досвіду запровадження систем землеробства No-till і Strip-till.
Склад авторського колективу – науковці Національного університету біоресурсів і природокористування України та Білоцерківського національного аграрного університету:
Микола Павлович Косолап, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри землеробства та гербології НУБіП України;
Олексій Павлович Кротінов, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри землеробства та гербології НУБіП України;
Микола Федорович Іванюк, кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри землеробства та гербології НУБіП України;
Іван Дмитрович Примак, доктор сільськогосподарських наук, професор, завідувач кафедри землеробства, агрохімії та ґрунтознавства Білоцерківського НАУ. Напрям наукової діяльності – розробка енергозберігаючих технологій механічного обробітку ґрунтута раціональних сівозмін для умов Центрального Лісостепу України.
Підготовка навчального посібника здійснювалася в рамках проекту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО). «Інтегроване управління природними ресурсами деградованих ландшафтів лісостепової та степової зон України», що фінансувався Глобальним екологічним фондом (ГЕФ).
Зміст посібника об’ємний і складається з Передмови (Косолап М.П.), 10-ти Розділів:
1.Системи землеробства No-till і Strip-till, історія їх ставлення та наукові основи (Косолап М.П., Примак І.Д.);
2. Родючість ґрунту і система землеробства (Косолап М.П., Примак І.Д.);
3. Рослинні рештки та управління ними (Косолап М.П., Кротінов О.П.) ;
4. Сівозміни та покривні культури (Косолап М.П., Кротінов О.П.);
5. Сівба як базовий елемент систем землеробства No-till і Strip-till (Косолап М.П., Кротінов О.П.);
6. Живлення рослин у системах землеробства No-till і Strip-till (Косолап М.П., Биков М.І.);
7. Особливості контролю біологічних факторів ризику в системах землеробства No-till і Strip-till (Косолап М.П., Биков М.І.);
8. Особливості технічного оснащення систем землеробства No-till і Strip-till (Косолап М.П., Журавель О.М.);
9. Екологічна прийнятність систем землеробства No-till і Strip-till (Косолап М.П., Кротінов О.П.) ;
10. Впровадження та економічна ефективність систем землеробства No-till і Strip-till в Україні (Косолап М.П., Журавель О.М.)
та Списку літератури.
До видання навчальний посібник рекомендований Вченою радою Національного університету біоресурсів і природокористування України (протокол №3 від 26 жовтня 2022 року) і розрахований для студентів, аспірантам, викладачам закладів вищої освіти та спеціалістам аграрного сектору України.