На засіданні Вченої ради Білоцерківського національного аграрного університету 25.05.2024 р. було розглянуто, схвалено та рекомендовано до видання працю –
Поведінка, комфорт та добробут корів: монографія / О.О.Борщ, Ю.О.Балацький, С.Ю.Рубан, О.В.Борщ, О.І.Соболєв, Л.В.Бондаренко, М.М.Федорченко; за ред. О.О.Борща. – Біла Церква: ТОВ «Білоцерківдрук», 2024. – 288 с.
Над монографією активно, виважено і професійно працював авторський колектив науково – педагогічних працівників Біолого – технологічного факультету Білоцерківського НАУ та НУБІП:
Борщ Олександр Олександрович, доктор с. – г. наук, професор (БНАУ),
Балацький Юрій Олександрович, кандидат с. г. наук, доцент (БНАУ),
Рубан Сергій Юрійович, член – кореспондент НААН України, доктор с. – г. наук, професор (НУБІП),
Борщ Олександр Васильович, кандидат с. г. наук, доцент (БНАУ),
Соболєв Олександр Іванович, доктор с. – г. наук, професор (БНАУ),
Бондаренко Леся Вікторівна, кандидат с. г. наук, доцент (БНАУ),
Федорченко Максим Миколайович, кандидат с. г. наук, доцент (БНАУ).
Такий же потужний і склад рецензентів:
А.В. Гуцол, доктор с. – г. наук, професор, завідувач відділу інноваційних технологій, заготівлі, зберігання, моніторингу якості сировини та кормів Інституту кормів та сільського господарства Поділля.
А.І. Завгородній, доктор с. – г. наук, професор, член – кореспондент НААН України, завідувач відділу з вивчення туберкульозу та бруцельозу Національного наукового центру «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини».
В.М. Недашківський, доктор с. – г. наук, професор кафедри технології кормів, кормових добавок і годівлі тварин, Білоцерківського національного аграрного університету.
У монографії висвітлено вплив різних технологій утримання корів на показники поведінкових реакцій, комфорту та добробуту. Систематизовано наявні способи вивчення поведінки тварин та критеріїв їхнього комфорту і добробуту. Описано підходи щодо управління поведінкою тварин на сучасних фермах. Викладено значення ефективних ветеринарних заходів на основі досвіду провідних ферм з виробництва молока.
Інформацію з цих питань викладено в 11 Розділах, крім яких в Змісті є Вступ, Висновки, Список літератури та Додатки.
Видання розраховано на науковців галузі тваринництва, фахівців другого (магістерського) рівня та третього освітньо – професійного рівнів вищої освіти зі спеціальності 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва», а також спеціалістів виробничих структур.