
Особливе місце у системі гуманітарних та соціально-економічних дисциплін при підготовці фахівців економічного профілю різних рівнів вищої освіти посідає маркетинг. Це обумовлено тим, що життя сучасної людини пов’язано із перебуванням в постійному розвитку під впливом об’єктивних законів економіки. Знання законів і принципів економічного розвитку й розуміння понять та інструментів маркетингу спроможні надавати корпоративним структурам та окремим індивідуумам впевненості щодо раціонального оцінювання складних процесів та самостійного прийняття оптимальних рішень.
Навчальний посібник:
Маркетинг: навч. посібник / О.М. Варченко, І.В. Артімонова, І.О. Герасименко та ін.; за ред. О.М. Варченко. – 2-е вид., переробл. і допов. – Біла Церква: Білоцерківдрук, 2025. – 832 с.
підготовлений авторським колективом (під загальною науковою редакцією доктора економічних наук, професора О.М. Варченко) – співробітниками Кафедри фінансів, банківської справи та страхування (Економічний факультет Білоцерківського НАУ), якою викладається навчальна дисципліна «Маркетинг»:
Варченко Ольга Миронівна, доктор економічних наук, професор,
Артімонова І.В., кандидат економічних наук, доцент,
Герасименко І.В., кандидат економічних наук, доцент,
Зубченко В.В., кандидат економічних наук, доцент,
Ткаченко К.В., кандидат економічних наук, доцент,
Варченко О.О., доктор філософії, асистент
Драган О.О., кандидат економічних наук, доцент,
Качан Д.А., кандидат економічних наук, асистент.
У посібнику розглянута сутність маркетингу в динамічному становленні сучасної його концепції, основний інструментарій маркетингового комплексу, принципи організаційно-управлінського забезпечення, а також новітні тренди в розвитку теорії маркетингу й практичного використання у діяльності провідних вітчизняних і зарубіжних компаній.
Важливе місце відводиться інструментам та підходам маркетингу щодо формування нових конкурентних переваг і посилення існуючих в діяльності бізнесових структур та державних організацій.
Розглядаються конкретні прийоми реалізації маркетингових зусиль та використання інструментів комплексу маркетингу на прикладі практичної діяльності провідних бізнесових структур.


Матеріал викладено в 16 темах: Теоретичні засади маркетингу та його роль в економіці; Маркетингові дослідження; Маркетингове середовище; Дослідження поведінки споживачів; Дослідження товарних ринків; Сегментація ринку; Маркетингова товарна політика; Розробка та виведення нового товару та ринок; Цінова політика у системі маркетингу; Маркетингова розподільча політика; Комунікаційна політика в системі; Організація управління маркетинговою діяльністю підприємства; Стратегічний маркетинг; Оцінка та контроль управління маркетингом; Електронний маркетинг: технології сучасного бізнесу; Нові тренди в розвитку маркетингу.
Окремі теми навчального посібника враховують новітні тренди в розвитку маркетингу, зокрема, передумови та умови трансформації класичного маркетингу, лояльності покупців, формування маркетингу мереж, сталого маркетингу, особливості маркетингу 020.
При цьому в кожній темі присутні посиланнями на класичні підручники з маркетингу, новітні наукові та навчальні зарубіжні та вітчизняні розробки за важливими моментами розвитку маркетингових концепцій та Питання для самоконтролю.
Навчальний посібник рекомендований до видання Міністерством освіти і науки України та рекомендований здобувачам вищої освіти економічних спеціальностей, викладачам закладів вищої освіти, а також фахівцям в області маркетингової діяльності.